Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej

Szkoła Podstawowa im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej

2024-02-26

SZKOLNY KONKURS MISTRZ ORTOGRAFII

22 lutego br. odbył się drugi etap Szkolnego Konkursu „Mistrz Ortografii”, który był kontynuacją obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczestników z klas IV- VIII, którzy byli zwycięzcami etapu klasowego polegającego na napisaniu dyktanda.
W grupie finalistów znaleźli się: Agata Pilarska, Zofia Leszkowska, Szymon Główczewski, Zofia Hagel, Cezary Lewiński, Malwina Skórowska, Anastazja Domarus, Gracjana Piwka, Zofia Gołąbek, Małgorzata Kozłowska.
Tegoroczny konkurs polegał na rozwiązaniu dziesięciu zadań ukrytych w kopertach oznaczonych kolorami. Były to między innymi: krzyżówki, diagramy, wykreślanki, uzupełnianki, rebusy, zagadki.
Uczestnicy z ogromnym zapałem rozwiązywali trudne językowe łamigłówki. Po podliczeniu punktów okazało się, że  Mistrzem Ortografii klas IV-VI został Cezary Lewiński, a miano Mistrzyni  klas VII-VIII otrzymała Zofia Gołąbek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i  gratulujemy laureatom.

2024-02-26

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Dzień ten ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata, a także zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących. Przesłanie święta dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy i jedyny w swoim rodzaju - język ojczysty.
W ramach obchodów uczniowie naszej szkoły podczas przerw wzięli udział w zabawach językowych. Na patio szkoły pojawiło się pięć stacji zadaniowych. Były wśród nich ćwiczenia związane z ortografią, kaligrafią, rozpoznawaniem związków frazeologicznych oraz liter za pomocą dotyku. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą językową, ale również sprawnością fizyczną, Najwytrwalsi, którzy rozwiązali poprawnie wszystkie zadania, otrzymali nagrody w postaci bardzo dobrych ocen z języka polskiego.
To był bardzo ważny i udany dzień. Pamiętajmy, że dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.
Kolejnym elementem obchodów jest szkolny konkurs na plakat pod tytułem „Bohaterowie naszych lektur”. Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce.  :)

2024-02-22

Ciekawe spotkanie z harcerzem i zuchem

Czym jest harcerstwo, jak wyglądają zbiórki i kto może zostać zuchem lub harcerzem? Na te i wiele innych pytań odpowiadał dziś pierwszakom uczeń naszej szkoły i harcerz Michał Białas z klasy 4b oraz Pola Kiedroń - Lisowska z klasy I c, która jest w drużynie zuchów. Rozmawialiśmy na temat ciekawych zainteresowań i właściwie spożytkowanego czasu, na temat wartości i symboliki harcerskiej. Dowiedzieliśmy się sporo o obozach, ogniskach, rajdach i zbiórkach. Pierwszoklasiści mieli okazję zobaczyć strój harcerza i harcerki oraz zucha, ich pas, rogatywkę, dowiedzieć się gdzie spotykają się zastępy i drużyny. Poznaliśmy również kilka zabaw i pląsów. Było ciekawie!  Wiele osób zachwyciło i zainteresowało się tym tematem. Kto wie, może i w naszych klasach wkrótce pojawią się pierwsze zuchy?

2024-02-22

"Mój jesienny przyjaciel"

Jest nam miło poinformować, że Łucja Ruszewska z klasy 1b zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym "Mój jesienny przyjaciel", organizowanym przez Słowiński Park Narodowy. Brawo, jesteśmy dumni!

2024-02-19

Uczniowie klasy 2b podczas realizacji Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego  (Nie)zwykła matematyka.

Zadaniem uczniów było budowanie szkieletów brył z patyczków i plasteliny. Do realizacji zadania uczniowie przystąpili z wielkim zapałem. Każdy miał okazję wykazać się własną inwencją i pomysłowością.

2024-02-15

Valentine's Cards

Dnia 14 lutego obchodzimy  walentynki. Święto nie tylko zakochanych - to także dzień radości, życzliwości, przyjaźni i szacunku.
Na zajęciach koła języka angielskiego English Corner uczniowie przygotowali kartki z życzeniami dla nauczycieli jako wyraz sympatii i szacunku.
W walentynki uczennice - " roznosicielki" życzeń, z koszem pełnym pięknych kartek z serduszkami, wręczały  Valentine's Cards.