"Autyzm z klasą"

Utworzono: 02-04-2020
Osoby z autyzmem są wśród nas. Te często nieróżniące się wyglądem dzieci zwracają na siebie uwagę swoim zachowaniem na ulicy, w sklepie, czy w innych miejscach publicznych. Uchodzą za niegrzeczne, źle wychowane i często spotykają się z krytyką i krzywdzącą opinią na ich temat. Statystyki pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba dzieci ze spektrum autyzmu. Wiedza na temat autyzmu jest rozległa, lecz nadal powierzchowna. Co wie na temat autyzmu przeciętny człowiek? Niewiele. Przeciętny uczeń - jeszcze mniej. Nietolerancja rodzi się z niewiedzy.

W II semestrze w naszej szkole Pani Katarzyna Borowska i  Pani Katarzyna Naczk prowadziły innowację pedagogiczną pt. Autyzm z klasą. Głównym założeniem programowym było propagowanie wiedzy na temat autyzmu wśród uczniów i nauczycieli. Poprzez przeprowadzenie lekcje o autyzmie  w klasach. Dzięki  podejmowanym   działaniom  staraliśmy się uświadomić odbiorcom, że osoby z autyzmem mają szansę współistnieć i funkcjonować w codziennym życiu w stopniu dla nich możliwym wspólnie z innymi. Ukazaliśmy odmienny sposób postrzegania świata pozostałym uczniom w naszej szkole. Podnieśliśmy poziom wiedzy na temat autyzmu i zaburzeń zachowania z nim związanych. Założenia innowacji pozwoliły również na szerzenie wiedzy na temat autyzmu w środowisku lokalnym. Realizacja innowacji w zasadniczy sposób wpłynęła na poprawę jakości pracy szkoły. Szerząc wiedzę na temat autyzmu spodziewamy się zwiększenia zrozumienia społeczności szkolnej i lokalnej dla nietypowych zachowań uczniów z autyzmem oraz zwiększenia tolerancji na odmienne zachowania osób ze spektrum autyzmu.Niestety z przyczyn od nas niezależnych nie udało nam się dotrzeć do wszystkich.Mamy głęboką nadzieję , że jak wszystko wróci do normy będziemy wstanie kontynuować nasze działania.

Grafika #0: "Autyzm z klasą"
 Grafika #1: "Autyzm z klasą"
 Grafika #2: "Autyzm z klasą"
 Grafika #3: "Autyzm z klasą"