Gdy ziemia woła o pomoc… - wycieczka do Biogazowni grupy 0 b i 0 a w ramach realizacji programu „Moje zdrowie – moja siła, wielka moc”

Utworzono: 29-10-2019

We wtorek 29 października 2019 r. uczniowie grupy 0 b i 0 a uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Nadmorskich Elektrowni Wiatrowych w  Darżynie, gdzie mieli okazję zobaczyć Elektrownię Biogazową.

Podczas prezentacji zakładu przedstawiono proces produkcji biogazu w procesie fermentacji beztlenowej. Dzieci poznały funkcjonowanie poszczególnych urządzeń.

Na wstępie zaprezentowano zbiorniki fermentacyjne oraz silosy zawierające ścinkę kukurydzianą oraz osady będące produktami ubocznymi produkcji ziemniaków i przetwórstwa rybnego. Przedstawiono również zbiorniki na substraty w postaci płynnej – pulpa ziemniaczana oraz płuczyny z zakładów rybnych. Przedstawiono proces załadunku zbiorników poprzez podajniki substratów oraz specjalne pomieszczenie pompowe, gdzie wspólnie z uczniami zaprezentowano pracę wybranych zaworów.

Kolejnym punktem było przedstawienie centralnego punktu sterowania oraz rozdzielni elektrycznej nadzorujących pracę całego obiektu.

W trakcie zwiedzania Biogazowni zaprezentowano urządzenia ochrony przeciwpożarowej, hydranty, zbiornik zapadu wody, czy pompownię z agregatem do awaryjnego zasilania urządzeń.

Dalej skierowaliśmy się do pomieszczenia z agregatami, gdzie zobaczyliśmy ich pracę oraz podstawowe elementy składowe. Ponadto mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda rozruch agregatu i synchronizacja z siecią.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w firmie ELWOZ, która zajmuje się gospodarką odpadami. Będąc na miejscu przekonaliśmy się, że pracownicy wysypiska nie mają łatwej i lekkiej pracy. Wyrzucając wszystkie śmieci do kosza nie zastanawiamy się, co z nimi się stanie. Rozkład śmieci trwa bardzo długo, nawet do kilkuset lat, dlatego warto je segregować. Dzieci miały dziś okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje składowisko, co się dzieje  z tonami śmieci przywożonymi każdego dnia, a także co można zrobić z posegregowanych odpadów. Uczniowie zwiedzili kompostownie i sortownie odpadów, zobaczyli pracę wielu ludzi. Naprawdę dużo się nauczyli i zobaczyli!

Tego rodzaju wycieczki są doskonałymi lekcjami edukacyjnymi, które na długo zapadają w pamięci dzieci.

Grafika #0: Gdy ziemia woła o pomoc… - wycieczka do Biogazowni grupy 0 b i 0 a w ramach realizacji programu Moje zdrowie – moja siła, wielka moc
 Grafika #1: Gdy ziemia woła o pomoc… - wycieczka do Biogazowni grupy 0 b i 0 a w ramach realizacji programu Moje zdrowie – moja siła, wielka moc
 Grafika #2: Gdy ziemia woła o pomoc… - wycieczka do Biogazowni grupy 0 b i 0 a w ramach realizacji programu Moje zdrowie – moja siła, wielka moc
 Grafika #3: Gdy ziemia woła o pomoc… - wycieczka do Biogazowni grupy 0 b i 0 a w ramach realizacji programu Moje zdrowie – moja siła, wielka moc