“Serce od serca”

Utworzono: 13-11-2018

szycie poduszek w kształcie serca dla pacjentek po mastektomii.

Pomagamy pacjentkom z rakiem piersi. Akcja szycia serc ma charakter charytatywny. Wszystkie „serca” trafią do pacjentek, które są odwiedzane przez wolontariuszki Stowarzyszenia Gdańskich Amazonek przed zabiegiem mastektomii.

Forma działania może być różna: można uszyć serca lub można zakupić materiały konieczne do uszycia serc.

Co nam jest potrzebne do uszycia serca?

1. Tkaniny bawełniane- najchętniej w kolorowe wesołe wzory.
  2. Biała flanela (opcjonalnie)
  3. Kulka silikonowa – około 200 g na jedną poduszkę.

Instrukcja

Jak i z czego szyjemy?

1. Szablon wyciąć i obydwie części skleić. Najlepiej zrobić go z kartonu, jeżeli chcemy go częściej używać.
  2. Gotowy szablon tak wygląda.(obrazek serduszka).
  3. Szyjemy z tkanin bawełnianych, koniecznie wcześniej upranych.
  4. Jedna strona poduszki może być uszyta jako patchwork, ale bez drobnych bloków. Wtedy wierzch należy przepikować z jedną warstwą białej bawełnianej flaneli. Nie dajemy „ociepliny”. Druga strona poduszki musi być wykonana z jednego kawałka tkaniny.
  5. 2 kwadratowe kawałki materiału złożyć razem, prawymi stronami do wewnątrz.
    Na nie położyć szablon, obrysować, a następnie obszyć po linii konturu.
    Trzeba pamiętać, żeby zostawić otwór z boku do przewrócenia na prawą stronę!!!!
  6. Wyciąć kształt serca, zostawiając 1 cm zapasu na szew.
  7. Serce wywrócić na prawą stronę i wypełnić 120-200 g owaty poliestrowej lub silikonowej. Najlepiej sprawdza się kulka silikonowa służąca do wypychania zabawek.
  8. Następnie otwór do wywracania na prawą stronę zszyć ręcznie.
  9. Nie naszywamy na poduszki żadnych ozdób- guziczków, wstążeczek, sznureczków itp. wierzch poduszki powinien być gładki.

Więcej informacji: http://www.kuratorium.gda.pl/projekt-serce-od-serca-szycie-poduszek-w-ksztalcie-serca-dla-pacjentow-po-mastektomii/

Materiały będziemy gromadzić w szkole po czym przekażemy je dla pacjentek.

Osoby zainteresowane proszę aby materiały przekazywały do świetlicy,gabinetu psychologa lub P. Małgorzaty Borzeszkowskiej.