Święto Niepodległości - teatr światła i cienia

Utworzono: 12-11-2023

W piątek (10.11.2023r.) odbyła się naszej szkole uroczystość poświęcona  105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie mogli uczestniczyć w ,,teatralnej  lekcji historii” przygotowanej przez ich rówieśników i nauczycieli.
Na program słowno - muzyczny składały się  losy naszej Ojczyzny opowiedziane grą aktorską ósmo- i szóstoklasistów za pomocą światła i cienia. Fenomenalnie wcielili się również w swe role piątoklasiści, którzy grając współczesnych nastolatków - zastanawiali się, na czym właściwie polega ta nasza Niepodległość, jakie były losy naszego kraju 100, 200 lat temu…W ciągu 40 minut znaleźli odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania…
Teatr światła i cienia ukazał czas niewoli, walkę,  tęsknotę i cierpienie. Przepięknie i po mistrzowsku  zaśpiewane piosenki ,,Uwięziony ptak” oraz ,,Powrócisz tu” - przekazały treści związane z okupacją, zniewoleniem, ale i … nadzieją, która w Polakach nigdy nie umarła. Przekaz odbywał się na tle przepięknej dekoracji z wymownym hasłem ,,Nasza Niepodległa” i zakończył słowami: „Dziś jednak powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w wolnym kraju, i dbać o to, żeby Polska była silna, niezależna i dobrze się rozwijała. Powinniśmy też być dumni z tego, że jesteśmy Polakami”. 
Ta niecodzienna  opowieść wzruszyła i skłoniła do refleksji wielu odbiorców.

Szkoła do hymnu
aktorzy na scenie
wszyscy aktorzy
Julka czyta
Nasza Niepodległa
dekoracja
Pani Oliwia śpiewa
cienie wojna
cienie
cienie Małgorzata
cienie ludzi
cienie przy grobie
cień grobu poległych
cień wojny
cień porzegnanie z rodziną
cień wojny
cień taniec
cienie
występ dzieci z klasy 5
piosenka
piosenka w wykonaniu uczniów naszej szkoły
chór
uczennica klasy 4 śpiewa
występ dzieci - piosenka
dzieci z chóru
uczennice klas 4 i 5
piosenka w wykonaniu dzieci z klas 4 i 5
cienie zabory
Kornelia i Szymon
dzisiejsze dzieci
dzisiejsze dzieci  na rolkach
sztandar szkoły