Uniwersytet Młodego Chemika

Utworzono: 06-03-2019

Nasza szkoła jako jedna z 16 szkół w Polsce i jedyna z województwa pomorskiego bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Uniwersytet Młodego Chemika”.

W piątek 1 marca grupa uczniów w składzie: Agata Milewczyk, Agnieszka Maszota, Agnieszka Leszczyńska, Wiktoria Krzebiatkowska, Marta Lica, Damian Jasek, Arkadiusz Asmus, Szymon Dąbrowski wyruszyła do Warszawy na zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim.

W sobotę uczniowie zostali powitani przez panią prodziekan dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręgę oraz wysłuchali wykładu inauguracyjnego dotyczącego wpływu różnych substancji na organizmy. Następnie nasi uczniowie, od tej chwili nazywani studentami, przeszli szkolenie BHP. Po szkoleniu dokonano podziału na grupy i rozpoczęły się zajęcia z chemii nieorganicznej. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z metodami otrzymywania wodorotlenków, kwasów i soli oraz określali moc kwasów i zasad Uczniowie wykonali ponadto wiele obliczeń chemicznych. Kolejnym celem zajęć było zapoznanie ich z reakcjami utleniania - redukcji, w tym także z szeregiem aktywności metali.

W niedzielę jako pierwsze odbyły się zajęcia z autoprezentacji. Celem zajęć było omówienie zagadnień związanych z efektywnym i czytelnym dla odbiorcy sposobem prezentacji określonego materiału naukowego. Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli umiejętności związane z tworzeniem prezentacji i ich wygłaszaniem.

Druga część niedzielnych zajęć to English in Science. Uczestnicy zapoznali się z podstawowym słownictwem i regułami języka angielskiego z zakresu ogólnej terminologii chemicznej (budowy atomu, nazewnictwa związków chemicznych, nazw sprzętu laboratoryjnego), chemii analitycznej, ochrony środowiska oraz z zakresu matematyki i fizyki wykorzystywanych w chemii.

Po trzech dniach pełnych wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do domów. Następny wyjazd 26 kwietnia.

Grafika #0: Uniwersytet Młodego Chemika
 Grafika #1: Uniwersytet Młodego Chemika