Aktualności
Kółko techniczne - makrama
Uczennice klasy 6a podczas zajęć kółka technicznego poznały podstawowe sploty makramy: węzeł płaski, węzeł mocujący i węzeł żebrowy. Stworzyły ze sznurka piękne zakładki do książki.
XI Bieg "Wilczym Tropem"
"Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy”
Zbigniew Herbert
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem
Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy
polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944
– 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto ma przypominać nam o bogactwie i różnorodności językowej oraz podkreślać wartość języka dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.
W ramach święta, w czasie zajęć logopedycznych uczniowie klas I- III poznawali wybrane związki frazeologiczne. Dzieci słuchały krótkich opowiadań z książki Grzegorza Kasdepke pod tytułem „Co to znaczy…”, a następnie, po omówieniu tworzyły prace plastyczne z wybranym związkiem frazeologicznym. Dzięki zajęciom uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co znaczy między innymi: lecieć jak na skrzydłach, kwaśna mina, czarna owca, gruba ryba, łamać nad czymś głowę, mieć dwie lewe ręce, piorunować kogoś wzrokiem, stawać na rzęsach, słomiany zapał czy suszyć komuś głowę.
Dodatkowo uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zabawach językowych. Na patio szkoły pojawiło się 5 stacji z różnymi zadaniami. Były wśród nich łamańce językowe, tangramy gramatyczne, krzyżówki i uzupełnianki ortograficzne oraz zadania związane z kaligrafią. Dla najwytrwalszych uczestników, którzy rozwiązali poprawnie wszystkie zadania nagrodą były bardzo dobre oceny z języka polskiego.
Kolejnym elementem obchodów był szkolny konkurs na plakat z hasłem o języku ojczystym. Najpiękniejsze teksty o naszym języku zostały wyróżnione. Nagrodzone klasy to 5b i 8d. GRATULUJEMY!
To był bardzo ważny i udany dzień. Pamiętajmy, że dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.
Szkolny Konkurs MISTRZ ORTOGRAFII
22 lutego odbył się drugi etap Szkolnego Konkursu „Mistrz Ortografii”. Wzięło w nim udział trzynaścioro uczestników z klas IV- VIII , którzy byli zwycięzcami pierwszego etapu polegającego na napisaniu dyktanda.
W grupie finalistów znaleźli się: Szymon Główczewski, Hanna Czaja, Krzysztof Kusznierewicz, Antoni Mejna, Kornelia Mielewczyk, Julia Michałowska, Zofia Gołąbek, Małgorzata Kozłowska, Jakub Gudzio, Małgorzata Zielińska, Zofia Grabowska, Marianna Emilianów oraz Szymon Serwański.
Tegoroczny konkurs polegał na rozwiązaniu 10 zadań ukrytych w kopertach oznaczonych kolorami. Na początku uczniowie losowali fragmenty liter, z których wspólnymi siłami układali nazwę koloru skrywającego ortograficzne zadanie. Wśród zadań były między innymi: dubble, krzyżówka, diagram, wykreślanka, tangram, rebusy oraz zagadki.
Uczestnicy pracowali w bardzo dobrym tempie i z dużym zaangażowaniem rozwiązywali łamigłówki. Po podliczeniu punktów okazało się, że Mistrzem Ortografii klas IV-VI została Zofia Gołąbek, a klas VII-VIII Jakub Gudzio.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.
Pożegnanie nauczycielki, Pani Grażyny Pospiesznej, która przeszła na zasłużoną emeryturę
24 lutego 2023r. pożegnaliśmy wieloletnią nauczycielkę naszej szkoły, Panią Grażynę Pospieszną, która odeszła na zasłużoną emeryturę.
Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne wraz z uczniami - ciepło pożegnali osobę zawsze zaangażowaną w życie naszej placówki. Ze wzruszeniem podziękowali za czas zaangażowania i aktywność zawodową. Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego również pospieszyli z życzeniami dla przyszłej emerytki, która przez wiele lat troszczyła się o edukację i bezpieczeństwo uczniów. W ostatnich latach, jako wychowawczyni świetlicy, podejmowała szereg działań integrujących dzieci i młodzież, prowadziła także wiele akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących oraz koordynowała wolontariat uczniowski.
Grażynko, jeszcze raz dziękujemy Ci za olbrzymie serce, pracę i troskę o sprawy szkoły!
Życzymy, aby dalsze lata upływały w zdrowiu, szczęściu i spokoju. Spełniaj marzenia i pamiętaj, że emerytura to czas, kiedy nic nie musisz, a możesz… wszystko!
Mamy nadzieję, że zawsze z uśmiechem na ustach będziesz wspominać życie zawodowe!