2021-06-25

Wycieczka klasy 4b

24 czerwca klasa 4b bawiła się w Jumping Park Trampolin w Lęborku. Po trudnym roku nauki wszyscy zasłużyli na dobrą zabawę. Później były lody i rozmowy. Wspólne wyjazdy, zabawy doskonale integrują klasę. Jest to bardzo ważne, szczególnie po tak długim czasie izolacji.

Eko – szkoła 2021

Nasza szkoła przez cały rok realizowała zadania z projektu Eko – szkoła. Idea projektu opiera się na promowaniu postaw proekologicznych, dlatego też zadania projektowe polegały na zorganizowaniu przez nauczyciela i jego uczniowską grupę projektową, kilkunastu przedsięwzięć ekologicznych na terenie szkoły, skierowanych do uczniów, rodziców, nauczycieli. Żeby uzyskać tytuł Eko – szkoły należało stworzyć między innymi: filmik dotyczący ochrony środowiska, przeprowadzić akcję ekologiczną czy imprezę szkolną o tematyce ekologicznej. Wszystkie nasze działania były na bieżąco publikowane na stronie szkoły. Zrealizowaliśmy wszystkie punkty projektowe i tym samym po raz drugi szkoła otrzymała tytuł Eko – szkoły.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

„Lubimy czytać polskich autorów”  to hasło przewodnie XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.  Ideą wydarzenia jest zachęcanie do regularnego, wspólnego czytania oraz promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. W tym roku wspólnie czytaliśmy utwory polskich autorów ze Złotej  Listy rekomendowanej przez Fundację ABC XXI- Cała Polska Czyta Dzieciom.

Pierwszy dzień astronomicznego lata

21 czerwca o godzinie 5.31 Słońce przeszło przez punkt przesilenia letniego, zwany też punktem Raka i tym samym rozpoczęło się astronomiczne lato. Dzisiejszy dzień jest najdłuższy w roku. Słońce wzniosło się najwyżej nad horyzont. Mieliśmy rzadką okazję zobaczyć najkrótszy cień. Dziewczynki z klasy 7a o godzinie 12.50 (moment południa lokalnego) sfotografowały swój najkrótszy cień. Następna okazja dopiero za rok.

Turniej Piłkarski w naszej szkole

21.06.2021 roku na orliku szkolnym w Nowej Wsi Lęborskiej rozegrany został Turniej Piłkarski. Zaprezentowały się w nim 4 drużyny:

1. FC Lotos
2. UKS NWL
3. Małe Anioły
4. Szybcy

Zaćmienie Słońca

10 czerwca z terenu Polski było widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko to można obserwować wtedy, gdy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią. Ostatnie zaćmienie miało miejsce 6 lat temu i objęło ponad 60% tarczy słonecznej. W tym roku objęło ok. 20% Słońca. Nasi uczniowie obserwowali to zjawisko z terenu szkoły.

Godziny wychowawcze ze światem

W mijającym roku szkolnym klasa 4b brała udział w projekcie przygotowanym przez Polską Akcję Humanitarną - Godziny wychowawcze ze światem. Program zakłada regularne prowadzenie zajęć na temat edukacji globalnej. Dzieci poznają globalne współzależności i wyzwania przed którymi stoi ludzkość. Podczas zajęć kształtuje się postawy, które mogą spowodować, że świat będzie bardziej sprawiedliwy.

Innowacja pedagogiczna Using English to Communicate with our Mexican Friends

W ramach innowacji pedagogicznej Using English to Communicate with our Mexican Friends, klasa 5a postanowiła wysłać pocztówki do kolegów i koleżanek z Meksyku. Uczniowie podczas nauki zdalnej mieli możliwość spotkać się z rówieśnikami z tak odległego kraju w formie online. Dzięki tym spotkaniom nasi uczniowie zapoznali się z kulturą i obyczajami Meksyku, ale również przybliżyli polskie obyczaje swoim kolegom ze Szkoły Aculmaitl. Mamy nadzieję, że pocztówki szczęśliwie dotrą do Meksyku. Oczekując odpowiedzi zwrotnej, wierzymy, że to dopiero początek naszej owocnej współpracy.

2021-06-20

Egzamin praktyczny na kartę rowerową

W czerwcu 2021 roku na na terenie miasteczka rowerowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Uczniów naszej szkoły prezentowali swoje umiejętności techniczne z jazdy na rowerze. Warunkiem przystąpienia do egzaminu  było  zaliczenie testu z zasad  ruchu drogowego. Choć wszyscy wiedzą, że  jazda na rowerze jest w zasadzie łatwa,  jednak jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami to zupełnie inna sprawa. Uczestnicy egzaminu musieli wykazać się wieloma umiejętnościami: jazdą rowerem ze zmianą kierunku, odpowiednim reagowaniem na znaki drogowe, umiejętnością zahamowania w nagłej sytuacji i jazdą po rondzie.