Aktualności

2022-06-13

Wycieczka klasy 8b i 8c do Krakowa

W dniach 29.05.- 02.06.22r. klasy ósme wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Tym razem naszym środkiem transportu był pociąg. Jak się okazało, niektórzy z nas jechali nim pierwszy raz. Taka podróż była dla wszystkich niezwykle ciekawym doświadczeniem.

W Krakowie spędziliśmy trzy intensywne i ciekawe dni. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Fabryce Emalia Oskara Schindlera. Byliśmy w Kopalni Soli w Wieliczce, która wywarła na nas ogromne wrażenie. Znaleźliśmy się także na Szlaku Turystycznym w Rynku Podziemnym. Zwiedziliśmy wystawy w Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie wśród bogatych zbiorów dzieł sztuki podziwialiśmy słynny obraz Leonarda da Vinci  „Damę z gronostajem”. Spacerowaliśmy po Krakowskim Kazimierzu. Tam spróbowaliśmy słynnych zapiekanek. Ostatniego dnia obejrzeliśmy przepiękny ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Katedralne, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Galerię Sztuki Polskiej w Sukiennicach.  Rynek Główny, Sukiennice, Barbakan i Brama Floriańska to miejsca i obiekty, które mijaliśmy na naszym szlaku każdego dnia.

Jednogłośnie stwierdziliśmy, że Kraków to miasto, które trzeba odwiedzić i na pewno warto do niego wrócić…

2022-06-13

Wycieczka klas 3 do Torunia

Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Po długiej podróży zwiedzanie tego pięknego miasta rozpoczęliśmy od Planetarium. Jest  to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Następnie udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich. Tam uczniowie brali czynny udział w pokazie Legend Toruńskich. Na koniec wybraliśmy się na warsztaty pieczenia pierników według tradycyjnej receptury Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego nabyliśmy  historycznych uprawnień piernikarskich, zdobytych przy wyrobie pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat. Każdy swojego własnoręcznie zrobionego piernika otrzymał do domu na pamiątkę. Był to niesamowity i pełen wrażeń dzień.

2022-06-08

Wycieczka klas drugich do Kaszubskiego Parku Miniatur

8 czerwca uczniowie z klas II wzięli udział w wycieczce do Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów oraz Kaszubskiego Gracika położonych we wsi kaszubskiej Strysza Buda.  

Pobyt rozpoczęliśmy od zapoznania się z wyglądem makiet znanych budowli z Kaszub, Polski i całego świata: m. in. Kościół w Sianowie, Kolegiata w Kartuzach, Wieża Eiffla, Krzywa Wieża z Pizzy, Kościół Mariacki z Gdańska, zamek w Bytowie, pałac w Rzucewie żuławskie domy a także inne zabytki naszego regionu. Dużo emocji wywołały gabinety: śmiechu i strachu. Niezapomniane wrażenie wywarła na nas ścieżka edukacyjna „Owady, ptaki i ryby” w gigantycznych rozmiarach.  Dla chłopców największą atrakcję stanowił Park Gracik, w którym to zobaczyliśmy dawne i współczesne pojazdy oraz militaria.  

Miłym akcentem wycieczki były zabawy na atrakcyjnym placu zabaw z labiryntem oraz jazda bajkową kolejką.  

Czasami warto pojechać tak blisko, po to by zobaczyć tak wiele różnych i ciekawych rzeczy! Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych! 

2022-06-08

Wizyta klas drugich w " Czystej Błękitnej Krainie" w Czarnówku

6 czerwca  uczniowie klas drugich zwiedzali Zakład Zagospodarowania Odpadów "Czysta Błękitna Kraina" w Czarnówku.  
Celem wycieczki  było zapoznanie uczniów ze strukturą, budową i przeznaczeniem wysypiska śmieci oraz zapoznanie ze sposobami segregacji odpadów. Podczas wizyty w zakładzie mieliśmy okazję przekonać się, że pracownicy wysypiska nie mają łatwej i lekkiej pracy. Wyrzucając wszystkie śmieci do kosza nie zastanawiamy się, co z nimi się stanie, a tak naprawdę rozkład śmieci trwa bardzo długo, nawet do kilkuset lat. W czasie wizyty w zakładzie wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest wiele powodów, aby segregować śmieci. Przede wszystkim oszczędzamy  miejsce na ich składowanie, ograniczamy ilości odpadów, które  trudno ulegają rozkładowi, ograniczamy też  zanieczyszczenia, które przedostają się  do atmosfery. Dowiedzieliśmy się także,  jak wiele nowych rzeczy może powstać ze śmieci, które codziennie wyrzucamy np. miękki i ciepły polar. 
Zdobyta teoretyczna i praktyczna wiedza na temat właściwej segregacji odpadów na pewno rozszerzyła posiadane dotychczas wiadomości uczniów. Bardzo dziękujemy za wartościową lekcję, możliwość zwiedzenia zakładu, a także prezenty !!! Było super ;-) 

2022-06-02

Gratulacje Szymon!

Szymon Szymankiewicz z klasy 7c otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim  Konkursie ,,Niemiecki wokół nas „ w ramach projektu  ,,Erlebnisreise mit Deutsch  „-czyli - Z niemieckim w drogę ! Prestiżowy konkurs od lat organizowany jest przez Goethe Instytut. Szymon kolejny raz udowodnił, że niestraszna mu niemiecka gramatyka , a i ciekawostkom Landeskunde dał radę.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych językowych sukcesów !                                               

2022-05-30

Kajetan Garbaczewski zdobywcą drugiego miejsca w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

21 maja 2022 r. nasz uczeń Kajetan Garbaczewski wziął udział w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jest uczniem klasy czwartej i jest to Jego debiut w tym konkursie, a spieszymy poinformować, że Kajetan część pisemną zakończył na pierwszym miejscu, a część ustną na drugim. Ostatecznie Kajetan zajął drugie miejsce w Województwie Pomorskim - co daje Mu kwalifikację do etapu Ogólnopolskiego. Trzymajcie kciuki za naszego "Mistrza Pożarnictwa" - w dniach 25 i 26 czerwca będzie rywalizował z uczniami z całej Polski. POWODZENIA

Kajetan Garbaczewski otrzymuje dyplom od nadbrygadiera Piotra Sochy - Komendanta Wojewódzkiego PSP

Kajetan - zdobywca drugiego miejsca w wojewódzkim etapie OTWP z Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Piotrem Sochą

Kajetan gotowy do pisemnej części wojewódzkiego etapu OTWP

Kajetan zwiedza Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie

Kajetan podczas ustnej części wojewódzkiego etapu OTWP

Laureaci drugiego miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych wojewódzkiego etapu OTWP wraz z organizatorami

2022-05-29

Rok Botaniki – 2022

Wystawa zielników
W 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego, pragnąc podkreślić zasługi polskich botaników dla światowej nauki oraz przypomnieć rozwój botaniki, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Botaniki.
Uczniowie klasy 5b uczcili Rok Botaniki wykonując zielniki. Celem wykonywania zielników szkolnych jest zwrócenie uwagi dzieci na otaczający je świat oraz nauka rozpoznawania podstawowych roślin. Prace te uczniowie wykonali w ramach sprawdzianu z działu „Tkanki i organy roślinne”. Zielniki można oglądać w sali nr 11.

2022-05-24

Krzysztof Kusznierewicz laureatem ogólnopolskiego konkursu LIGA MATEMATYCZNA

19 maja 2022 odbyła się uroczystość rozdania nagród Laureatom XXI edycji Ligi Matematycznej im. Zdzisława Matuskiego organizowanej przez Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

Wśród laureatów na XI miejscu znalazł się uczeń klasy 4a naszej szkoły Krzysztof Kusznierewicz.
Serdecznie gratulujemy!

2022-05-24

Brawo Dominika!

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy w j.angielskim "Reading Brings Us Unknown Friends" dobiegł końca.
Nasza uczennica z kl.7c Dominika Krajewska  zdobyła tytuł finalisty.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 10 czerwca br. w siedzibie organizatora -  Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 8 w Gdyni.
Serdecznie gratulujemy!

2022-05-22

Dzień Nowoczesnych Technologii

29 kwietnia w szkole obchodziliśmy Dzień Nowoczesnych Technologii. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej. W Naszej szkole co dzień wykorzystujemy nowe technologie w nauczaniu.  
W czasie lekcji, zajęć pozalekcyjnych, realizacji projektów, wykorzystywane są różnorodne platformy edukacyjne, narzędzia, programy i aplikacje. 
W Dniu Nowych Technologii w Edukacji uczniowie w Naszej szkole brali udział w zajęciach z zakresu robotyki. Uczniowie z klasy 7d: Paweł Jurczyński oraz Marcel Formela, a także Nasza absolwentka Agnieszka Suszko pokazali uczniom klas 1-3 jak działają i jak programować roboty.

2022-05-22

Wizyta klas drugich w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku 

18 maja 2022 r. uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców udali się z wizytą do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku. Głównym celem wycieczki było przede wszystkim przybliżenie i przedstawienie specyfiki zawodu i zakresu działań straży pożarnej oraz kształtowanie właściwych postaw ratowniczych. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia pojazdów strażackich, zostali zapoznani ze sprzętem pożarniczym i ratowniczym stanowiącym wyposażenie jednostki ratowniczo-gaśniczej w Lęborku.

2022-05-22

Lekcja w terenie

Uczniowie klasy 1 a korzystali dziś z ładnej pogody i urządzili zajęcia na leżakach. Było aktywnie i zabawnie, a na dokładkę czegoś się nauczyli! Biegane spółgłoski miękkie pozwoliły przypomnieć uczniom zasady pisowni z ich udziałem. Dodatkowo uaktywnili się poprzez ruch na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że będzie więcej okazji do takiego prowadzenia zajęć.

2022-05-22

Konkurs na budkę lęgową

Głównym celem konkursu było włączenie młodzieży w czynną ochronę ptaków z grupy dziuplaków poprzez zwiększenie liczby sztucznych miejsc gniazdowania. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy o biologii i ekologii ptaków zajmujących dziuple oraz rozwijali umiejętności obserwacji przyrody. Spośród przyniesionych prac wybrano najciekawsze i je nagrodzono.

Nagrodzeni:
Julia Augustyniak kl.VIA
Franciszek Wojtkiewicz kl.VIA
Dawid Labuda kl. VIA
Lena Dułak kl.IVB
Maja Syldatk kl.VA
Martyna Michalska kl.VA
Maja Michalska kl.VIA

Gratulujemy

2022-05-20

Dzień Pszczół

Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja. W ten sposób podkreślamy znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracamy uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Z tej okazji klasa 7b przygotowała gazetkę klasową o znaczeniu pszczół w przyrodzie.