Aktualności

2022-10-19

BIOLOGIA W KLASIE 7

Na lekcjach biologii w klasie 7 uczniowie poznają  anatomię i fizjologię człowieka. Ostatnio omawiali budowę szkieletu. Dowiedzieli się jakie kości budują szkielet osiowy oraz szkielet kończyn. Poznali również kości tworzące obręcze: miedniczną i barkową. Analizowali budowę kości oraz ich skład chemiczny . W ramach powtórzenia tych wiadomości, siódmoklasiści wykonali plakaty przedstawiające budowę szkieletu.

2022-10-16

Dzień Edukacji Narodowej

        14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela. Jak co roku było to nasze wspólne święto, kiedy w sposób szczególny wyraziliśmy wdzięczność wszystkim gościom i  pracownikom szkoły.
        Swoją obecnością zaszczycili nas: St. Wizytator Kuratorium Oświaty Beata Sobańska – Zając, Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska – Zdzisław Chojnacki, Komendant PPSP  bryg. Piotr Krzemiński, Prezes ZZO ,,Czysta Błękitna Kraina” Czarnówko Anna Rudnicka,  Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy  Nowa  Wieś Lęborska Kamilla Knap -  Wrześniewska,  Radni Nowej Wsi Lęborskiej, emerytowani dyrektorzy - Otton Meyer, Edward Nagórski, a także przewodniczący Rady Rodziców Arkadiusz Politański. 
         Był to  właściwy moment, by tańcem, piosenką i zabawnym teleturniejem  przekazać wszystkim jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować za cierpliwość, wyrozumiałość, serdeczność i wsparcie okazywane nam na co dzień.
         Po części artystycznej przyszedł czas na uroczyste otwarcie EKOcentrum, którego pełna nazwa brzmi „Nowowiejskie EKOcentrum na górce pod chmurką – czyli dla dużego i małego coś z przyrodą związanego”. Pracownię pozyskaliśmy z programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”, wygrywając ogólnopolski konkurs na projekt. Pisaliśmy go z nadzieją, że zajęcia w pracowni podniosą stan świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, a także przygotują dzieci do praktycznego wdrażania zasad ekorozwoju.
          Cieszymy się, że zaproszeni goście mogli dokonać przecięcia wstęgi i otwarcia  Nowowiejskiego  EKOcentrum  w tak ważnym i uroczystym dniu!

2022-10-12

Tydzień Świadomości Dysleksji

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji pod hasłem „Przełamujemy bariery", uczniowie naszej szkoły byli zaangażowani w przeróżne formy kreatywnych aktywności edukacyjnych, które miały na celu  uświadamiać  i oswajać z tematem dysleksji.
Uczniowie klas I wzięli udział w czytaniu bajki o Bratku i tworzeniu jego portretu. Klasy II i III słuchały baśni Andersena, tworzyły prace plastyczne z podobnymi literami i ortograficznymi obrazami.
Uczniowie  klas IV-VIII mieli okazje obejrzeć krótki filmik za pomocą, którego przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków.  Rozwiązywali również zadania ortograficzne m.in. w programie multimedialnym ,,Władcy Słów”. Na zajęciach rewalidacyjnych  i korekcyjno – kompensacyjnych uczniowie zmagali się z trudnościami ortograficznymi grając w gry językowe.
Informacje o specyficznych trudnościach w uczeniu się – dysleksji, pojawiły się również na szkolnej gazetce. Dodatkowe materiały edukacyjne dotarły również do rodziców klas I-III.
Finałem „Tygodnia Świadomości Dysleksji” były aktywne przerwy dla wszystkich uczniów.

2022-10-12

Zajęcia w Słowińskim Parku Narodowym

Uczniowie klasy 6b brali udział w zajęciach organizowanych przez Słowiński Park Narodowy „Nawigacja w Przyszłość czyli lekcje z klimatem w SPN”. Zajęcia odbyły się Muzeum SPN w Czołpinie. Dzieci oprowadzała pani edukator, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła rolę SPN. Następnie był czas na zwiedzanie indywidualne. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda świat oczami mewy czy poznać latarnie morskie. Kolejnym punktem były zajęcia edukacyjne podczas których dzieci poznawały rośliny i zwierzęta Słowińskiego Parku Narodowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pudełka z gadżetami dotyczącymi fauny i flory oraz ochrony środowiska. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki.

2022-10-10

Biologia w klasie 5

Przez kilka ostatnich lekcji piątoklasiści uczyli się jak poznawać biologię. Korzystając z pięknej pogody, młodzi badacze obserwowali przyrodę na zajęciach terenowych. Mogli wykorzystać do tego lupy oraz lornetki. Jednak najbardziej interesujące było odkrywanie tego, co jest niewidoczne „gołym okiem”. Samodzielne wykonywanie preparatów mikroskopowych oraz obserwowanie budowy komórkowej organizmów, to jest to, co młodzi odkrywcy lubią najbardziej. Dzięki takim zajęciom, uczniowie mogli zobaczyć w jak różny sposób można uczyć się biologii oraz przeanalizować swoją postawę w stosunku do cech dobrego badacza przyrody.

2022-10-09

Mistrz tabliczki mnożenia klas 3

W minionym tygodniu odbył się szkolny konkurs matematyczny “Liga Tabliczki Mnożenia 2022”, w którym udział wzięli uczniowie klas III. Konkurs miał na celu przede wszystkim inspirowanie uczniów do doskonalenia umiejętności matematycznych, możliwość sprawdzenia się podczas rywalizacji z rówieśnikami, a także kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem.  
Przez trzy dni trzecioklasiści rywalizowali ze sobą, rozwiązując dwadzieścia przykładów z mnożenia i dzielenia. Ostateczny wynik został ogłoszony 7 października, czyli w dniu Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest nam miło ogłosić, że mistrzem został Mikołaj Dziembowski, a wicemistrzem Zosia Leszkowska. Gratulujemy!!! 

2022-10-07

NAUCZYCIELE ŚWIETLICY ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM! VII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesień w oczach dziecka”

• Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3.  
• Zadaniem uczestników jest wykonanie prac plastycznych pod hasłem: „Jesień w oczach dziecka”.  
• Głównym założeniem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów na piękno i szeroką gamę barw jesiennego krajobrazu.  
Warunki uczestnictwa: 
• Prace należy wykonać indywidualnie i samodzielnie (na kartce z bloku technicznego) w formacie A4, techniką dowolną - płaską (bez użycia materiałów sypkich). Prace należy odpowiednio zabezpieczyć.  
• Do każdej pracy należy dołączyć zgodę opiekunów oraz metryczkę (do pobrania u nauczycieli świetlicy). 
• Prace należy dostarczyć do świetlicy do 21 października 2022r. 
Zapraszamy! 

2022-10-07

Wzmocnij swoje otoczenie - Nowowiejskie Ekocentrum

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Nowej Wsi Lęborskiej jest jednym z laureatów IV edycji programu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie”! 
Z radością informujemy, że „Nowowiejskie EKOcentrum na górce pod chmurką - czyli dla dużego i małego coś z przyrodą związanego” już jest! Już działa!
Inwestycja, zrealizowana dzięki środkom od PSE pozyskanym w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, jest już dostępna dla uczniów Szkoły Podstawowej im Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej. Zajęcia w pracowni podniosą stan świadomości ekologicznej społeczności lokalnej; ukształtują racjonalną i zaangażowaną postawę mieszkańców wobec ochrony środowiska, przygotują dzieci do praktycznego wdrażania zasad ekorozwoju oraz będą popularyzować wiedzę przyrodniczą. Oficjalne otwarcie Ekocentrum odbędzie się 13.10.2022r. 
Więcej informacji o programie tutaj: www.wzmocnijotoczenie.pl.
#wzmocnijswojeotoczenie #pse #rekreacja #ekologia

2022-10-05

Dzień z Classdojo w klasach 1-3

W poniedziałek 3 października w Naszej Szkole w klasach 1-3 odbył się Dzień z Claasdojo. Jest to Międzynarodowa platforma, która swój największy rozwój osiągnęła w Stanach Zjednoczonych i od kilku lat działa w Naszej Szkole! Platforma ma służyć jako odzwierciedlenie klasy w rzeczywistości wirtualnej. Każdy z uczniów w klasach młodszych posiada swojego awatara i w ciągu całego roku zdobywa dla niego punkty za wszelką działalność szkolną. Rodzice dzięki platformie mogą widzieć osiągnięcia szkolne swojego dziecka. Jest to również dobry komunikator między wychowawcami, a rodzicami oraz miejsce do dzielenia się działalnością klasy w szkole. Uczniowie klas młodszych tego dnia wykonywali podobizny swoich awatarów i mogli zrobić sobie zdjęcie na ”ściance" z głównymi awatarami Mojo i Kate. Relacją z tego dnia podzieliliśmy się z przedstawicielami platformy w Stanach Zjednoczonych. Liczymy na udaną współpracę!

2022-10-05

SPOTKANIE Z MARCINEM Z LASU, CZYLI POLSKIM AMBASADOREM PRZYRODY

 
2022-10-05

Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 – międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach

30 września w szkołach z całej Europy i ze świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD - European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. 
 Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD - jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek! 

2022-10-03

Dzień Chłopaka w klasie 8c

Wrzesień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko z rozpoczęciem roku, powrotem do obowiązków szkolnych, czy rozpoczynającą się jesienią - to także czas, w którym swój dzień świętują wszyscy chłopcy. Miłe upominki i ciekawa forma spędzenia czasu (przygotowana specjalnie przez dziewczęta dla chłopców z 8c) wprowadziły radosną atmosferę. Wspólne wyjście w plener oraz spacer do Villa Pro Musica (cudownego miejsca) na niesamowity seans filmowy - to tylko część atrakcji, których nie spodziewali się chłopcy! Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji tego dnia oraz pomysłodawczyni - pani Danucie Szefs – za opiekę!

2022-10-03

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W czwartek (29 września) obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego patronką jest Janina Porazińska - wybitna pisarka, która wiele książek napisała z myślą o dzieciach. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany właśnie do nich. Wiadomo przecież, że nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno), aby czytać! Czytanie na głos wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, pomaga w budowaniu więzi, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i sprawia, że - jak twierdził Umberto Eco - żyjemy podwójnie! Głośne czytanie było motywem przewodnim czwartkowego dnia w szkole oraz wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z rówieśnikami.  

2022-10-02

Koło czytelnicze

Siedem uczennic z klasy III a (Hanna Garbaczewska, Maja Kendyś, Kinga Lewandowska, Nicola Mielewczyk, Agata Pilarska, Alicja Roda i Anna Tabaka) w obecnym roku szkolnym, na dodatkowych zajęciach rozwijających (koło czytelnicze) bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym - Wielkim Maratonie Czytelniczym „Spotkacie nowych przyjaciół”.  Celem Maratonu jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (beletrystyka, biografia, literatura popularno-naukowa), rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury. Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.