Aktualności

2024-03-11

Kaszëbsczé spiéwanczi w Lęborku.

Uczniowie klasy 7a, w składzie: Aleksandra Asmus, Maja Dziembowska, Anastazja Domarus, Marcel Dąbrowski, Fabian Koszałka, Adrian Jaskulka, Martyna Michalska, Kornelia Mielewczyk, Katarzyna Chmielewska, Alicja Syldatk, Julia Michałowska, wzięli udział w przeglądzie piosenek kaszubskich pt: ,, Mòtilkòwô  ùczba w Lãbòrgù ''. Uczniowie samodzielnie przygotowali scenografię ,oraz taniec do piosenki pt: ,, Ùczba''. Jury w składzie: Weronika Ceynowa, Tadeusz Korthals, Eugeniusz Pryczkowski, ocenili występ bardzo pozytywnie, komentując układ choreograficzny, a przede wszystkim doskonały przekaz słów piosenki za pomocą dobrze dobranego scenariusza. Zaskoczeni byli, że młodzież w tym wieku chce się jeszcze uczyć języka kaszubskiego. Dyplomy wręczał sam prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego , pan Jan Wyrowiński. Gratulujemy wspaniałego występu:):):) Byliście świetni.

2024-03-07

II Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej w Słupsku

W dniu wczorajszym (5 marca 2024r.) nasze uczennice z klas 7-8 wzięły udział w II Wojewódzkim Konkursie Poezji Patriotycznej organizowanym przez  II LO w Słupsku.  Przepięknie wyrecytowały wiersze znanych i wielkich poetów:
Maja Dziembowska (kl. 7a) wiersz L. Staffa ,,Pierwsza Przechadzka”,
Agata Ramczyk (kl. 7b) utwór A. Mickiewicza ,,Do Matki Polki”,
Małgorzata Kozłowska (kl. 8a) poezję  J. Słowackiego ,,Testament mój”.
Dziękujemy za zaangażowanie, gratulujemy pasji i odwagi oraz życzymy samych sukcesów! 

2024-03-06

Zajęcia integracyjne dla przyszłych pierwszoklasistów

Zapraszamy naszych przyszłych pierwszoklasistów na zajęcia integracyjne, które odbędą się w środę 13 marca w godz. 11.30-12.30. Osoby spoza obwodu szkoły prosimy o potwierdzenie chęci udziału w zajęciach do wtorku 12 marca w sekretariacie szkoły.

2024-03-05

Wyniki konkursu klasowego na plakat pt. „Bohaterowie naszych lektur”

Spośród 21 ciekawych plakatów, które spłynęły do polonistek, komisja wybrała dwa najpiękniejsze. Są to plakaty wykonane przez uczennice klasy 5a i 6b. Te niepowtarzalne obrazy lekturowe stworzyły Marcelina Prokop, Dominika Stupnicka, Nadia Jankowska, Oliwia Król oraz Lena Dułak, Malwina Skórowska, Gabrysia Tandek i Kornelia Niewęgłowska.
Poza tym jury wyróżniło plakaty klas: 4b, 5b i 7b. Autorzy tych dzieł także zasługują na ogromne pochwały.
Wszystkim uczestnikom i zaangażowanym w projekt – dziękujemy, a zwycięzcom – gratulujemy. 

2024-03-04

Hodowla rzeżuchy w klasie 1b

Dwa tygodnie temu uczniowie klasy Ib założyli hodowlę rzeżuchy. Przynieśli do szkoły doniczki, które wypełnili watą lub ziemią. Niektóre z nich podlewali, inne nie. Jeszcze inną schowali, aby nie docierały do niej promienie słoneczne. Trzeba było sprawdzić, w której doniczce rzeżucha zacznie szybciej rosnąć. Każdego kolejnego dnia dyżurni dbali, by podłoże w doniczce, którą mają podlewać było wilgotne. Uczniowie dostrzegali poszczególne procesy wzrostu, od nasionka po pierwsze niewielkie roślinki, aż do wypełnienia się doniczek po brzegi. Każdy dzień ukazywał dzieciom, jak od nasionka, przez niewielki wzrost roślinki stają się coraz większe, ich liście bardziej zielone, a łodygi wyższe. Po niecałych dwóch tygodniach zgodnie stwierdzili, że to pora na zbiory i degustacje samodzielnie wyhodowanej roślinki. Powstały przepyszne wiosenne kanapki, a doświadczenie hodowania rzeżuchy nauczyło dzieci, jakie warunki należy spełnić, aby roślina mogła rosnąć. Było pysznie! 

2024-03-04

(Nie)zwykła matematyka - stacje zadaniowe

Uczniowie klasy 1b podczas ostatnich lekcji matematyki utrwalali dodawanie i odejmowanie pracując metodą stacji zadaniowych. Jedna grupa liczyła wyrzucone kostki, druga szukała ukrytych liczb, a trzecia układała wzór matematyczny. Oczywiście każda grupa mogła się sprawdzić w każdej stacji. Wszyscy doskonale się bawili ucząc się przez zabawę oraz współpracując ze sobą!  

2024-03-04

(Nie)zwykła matematyka w klasie 1b

Uczniowie klasy 1b podczas realizacji Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego (Nie)zwykła matematyka układali tangramy. Dowiedzieli się, jak stara jest historia tangramu i jak aktualna jest ona dzisiaj. Każdy ułożył kilka elementów tej wspaniałej chińskiej układanki, wykazując się własną inwencją i pomysłowością.  

2024-03-04

Lekcja w klasie 1 prowadzona przez uczennice klasy 4b.

Uczennice klasy 4b- Hania, Ola i Zosia poprowadziły lekcje w klasie 1. Dziewczynki z ogromnym zaangażowaniem przygotowały się do przeprowadzenia swojej pierwszej lekcji w młodszej klasie - pierwszaków. Musiały zmierzyć się z odrobiną stresu, zobaczyły, że prowadzenie lekcji nie jest wcale takie proste i wymaga dużo cierpliwości. Ale mimo to poradziły sobie znakomicie- dzieci zbierały naklejki za prawidłowo udzielone odpowiedzi na przygotowane przez nie zagadki matematyczne i przyrodnicze, przy okazji przebijały balony, co sprawiało im dużo radości. Była również praca plastyczna- każdy miał ozdobić kwiatka wybierając dowolne przybory. Na koniec każdy uczeń za aktywność otrzymał cukierki, nagrody oraz baloniki, które Zosia, Ola i Hania same uformowały :) Pierwszakom bardzo się podobało, były zachwycone i chcą więcej. Dziękujemy.

2024-02-29

Spotkanie autorskie

W środę 28 lutego, dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi Lęborskiej, gościliśmy w naszej szkole p. Marcina Kozioła – pisarza, autora książek dla dzieci i młodzieży, który przybliżył uczniom klas 6 i 7 swoją twórczość. Uczniowie znają go jako autora książki pt. „Skrzynia Władcy Piorunów”, lektury omawianej w szóstej klasie.
Spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze. Uczniowie usłyszeli o przygodach Julki i Toma – bohaterów książek serii ,,Detektywi na kółkach”. Pan Marcin opowiedział również o innych postaciach w swoich dziełach, tych - dla młodszych czytelników.
Po spotkaniu można było kupić książki autora i oczywiście otrzymać autograf.
Serdecznie dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za możliwość uczestniczenia w tak ciekawym wydarzeniu.

2024-02-26

Gazetka walentynkowa

14 lutego na korytarzu przy pracowni chemiczno – fizycznej pojawiła się chemiczno – fizyczna gazetka walentynkowa. 

2024-02-26

Kolorowanki na fizyce i chemii

Kolorowanki pełnią funkcje rozwojowe oraz relaksacyjne. Pomagają w rozwijaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej i aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za funkcje tzw. małej motoryki. 

Uczniowie klas 7 i 8 na lekcjach chemii i fizyki utrwalali wiadomości o ruchu drgającym, budowie układu okresowego pierwiastków chemicznych oraz wartościowości pierwiastków kolorując chemiczno – fizyczne kolorowanki. 

2024-02-26

SZKOLNY KONKURS MISTRZ ORTOGRAFII

22 lutego br. odbył się drugi etap Szkolnego Konkursu „Mistrz Ortografii”, który był kontynuacją obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczestników z klas IV- VIII, którzy byli zwycięzcami etapu klasowego polegającego na napisaniu dyktanda.  
W grupie finalistów znaleźli się: Agata Pilarska, Zofia Leszkowska, Szymon Główczewski, Zofia Hagel, Cezary Lewiński, Malwina Skórowska, Anastazja Domarus, Gracjana Piwka, Zofia Gołąbek, Małgorzata Kozłowska.
Tegoroczny konkurs polegał na rozwiązaniu dziesięciu zadań ukrytych w kopertach oznaczonych kolorami. Były to między innymi: krzyżówki, diagramy, wykreślanki, uzupełnianki, rebusy, zagadki.
Uczestnicy z ogromnym zapałem rozwiązywali trudne językowe łamigłówki. Po podliczeniu punktów okazało się, że  Mistrzem Ortografii klas IV-VI został Cezary Lewiński, a miano Mistrzyni  klas VII-VIII otrzymała Zofia Gołąbek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i  gratulujemy laureatom.

2024-02-26

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Dzień ten ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata, a także zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących. Przesłanie święta dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy i jedyny w swoim rodzaju - język ojczysty.
W ramach obchodów uczniowie naszej szkoły podczas przerw wzięli udział w zabawach językowych. Na patio szkoły pojawiło się pięć stacji zadaniowych. Były wśród nich ćwiczenia związane z ortografią, kaligrafią, rozpoznawaniem związków frazeologicznych oraz liter za pomocą dotyku. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą językową, ale również sprawnością fizyczną, Najwytrwalsi, którzy rozwiązali poprawnie wszystkie zadania, otrzymali nagrody w postaci bardzo dobrych ocen z języka polskiego.
To był bardzo ważny i udany dzień. Pamiętajmy, że dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową. 
Kolejnym elementem obchodów jest szkolny konkurs na plakat pod tytułem „Bohaterowie naszych lektur”. Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce.  :)

2024-02-22

Ciekawe spotkanie z harcerzem i zuchem

Czym jest harcerstwo, jak wyglądają zbiórki i kto może zostać zuchem lub harcerzem? Na te i wiele innych pytań odpowiadał dziś pierwszakom uczeń naszej szkoły i harcerz Michał Białas z klasy 4b oraz Pola Kiedroń - Lisowska z klasy I c, która jest w drużynie zuchów. Rozmawialiśmy na temat ciekawych zainteresowań i właściwie spożytkowanego czasu, na temat wartości i symboliki harcerskiej. Dowiedzieliśmy się sporo o obozach, ogniskach, rajdach i zbiórkach. Pierwszoklasiści mieli okazję zobaczyć strój harcerza i harcerki oraz zucha, ich pas, rogatywkę, dowiedzieć się gdzie spotykają się zastępy i drużyny. Poznaliśmy również kilka zabaw i pląsów. Było ciekawie!  Wiele osób zachwyciło i zainteresowało się tym tematem. Kto wie, może i w naszych klasach wkrótce pojawią się pierwsze zuchy?