Aktualności

2022-10-22

Dzień gier planszowych w klasach trzecich

Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera i smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia i spostrzegawczości, przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Mając to na uwadze, w piątek 21 października uczniowie klasy III a i III b odwiedzili Bibliotekę Publiczną Gminy Nowa Wieś Lęborska, aby wspólnie wziąć udział w Dniu gier planszowych.  Na początku spotkania dzieci z zainteresowaniem obejrzały film, który przybliżył im historię planszówek, a następnie zaczęły grać w gry. Spotkaniu towarzyszyło mnóstwo emocji, śmiechu, krzyku i zaciętej rywalizacji. Wszystkie dzieci wyszły ze spotkania zgodne co do tego, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tego typu rozrywka, to nie tylko sposób na nudę, ale i poprawę pamięci, spostrzegawczości, rozwijanie kreatywności, a przede wszystkich pobudzenie endorfin! 

2022-10-22

Wielki Maraton Czytelniczy

Chętni uczniowie naszej szkoły biorą udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym – konkursie ogólnopolskim.
Ich zadaniem jest przeczytanie wskazanej w danym czasie książki (jest ich siedem), a potem rozwiązanie testu. Uczniowie w ten sposób rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz językowego ujmowania refleksji na temat tekstów. Nasi „maratończycy” napisali już pierwszy test.
Życzymy im wytrwałości i sukcesów oraz wspaniałych wrażeń w spotkaniach z literaturą.

2022-10-20

Bal u Pani Jesieni

Jesienne barwy towarzyszyły uczniom klas pierwszych podczas specjalnego Balu u Pani Jesieni. Wszystkie dzieci z klas pierwszych  skorzystały z zaproszenia Pani Jesieni i przybyły na bal w kolorowych strojach.
Wśród bawiących się była oczywiście niejedna Pani Jesień, były też zwierzęta leśne, które jeszcze nie zapadły w sen zimowy, grzybki, listki i wiele innych bardzo ciekawych postaci.  W tym dniu nasza sala wyglądała jak zaczarowany jesienny las.
Podczas jesiennej uroczystości nie zabrakło takich atrakcji: tańców i pląsów tematycznie związanych z jesienią, różnorodnych konkursów. Po roześmianych minach pierwszaków widać było, że był to udany bal!

 

2022-10-19

Błękitna Szkoła w Helu- wycieczka edukacyjna klasy 4a i klasy 6a

Uczniowie naszej szkoły brali udział w programie ‘’Błękitna Szkoła- Warsztaty Bałtyckie” w Helu. Zajęcia odbywają się w Stacji Morskiej, która jest malowniczo położona w Helu nad Zatoką Pucką.
Obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat „Fauna i flora Morza Bałtyckiego”. Poznaliśmy charakterystyczne cechy Morza Bałtyckiego. Wiemy co to jest niska różnorodność gatunkowa. Nie straszne nam pojęcia: zoobentos, fitobentos, plankton, nekton … i wiele innych. Znamy rybę, która ma zielone ości J A czy diabeł morski buczy?
Mieliśmy zajęcia laboratoryjne. Przeprowadziliśmy sekcję ryby! Szukaliśmy przystosowania ryb do życia w wodzie. Analizowaliśmy budowę zewnętrzną i wewnętrzną ryby.
Klasa 4a uczestniczyła w warsztatach na temat fizjologii życia fok. Podczas zajęć sprawdzaliśmy swoją siłę, wytrzymałość pod wodą. Były też ćwiczenia z pulsometrem, które dostarczyły wiele wrażeń …
Ciepły październikowy dzień pozwolił na obserwację tresury fok, czynności medycznych  i karmienia.
Dziękujemy! Wrócimy!

2022-10-19

Warsztaty w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie

Uczniowie klasy 6a i klasy 7 poznali historię kompleksu Osady Latarników z końca XIX wieku (siedziba muzeum). Wysłuchali cudnych opowieści o historii powstania Słowińskiego Parku Narodowego oraz o  walorach jego środowiska naturalnego. Oglądali eksponaty dotyczące nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego. Muzeum korzysta z najnowszych technologii informatycznych, dlatego zwiedzanie jest bardzo interesujące! Na pewno tutaj wrócimy.
Nasze warsztaty prowadzili edukatorzy Słowińskiego Parku Narodowego. Przygotowali dla nas następujące tematy: „Gdy zostanie wycięte ostatnie drzewo- nie będzie już niczego” oraz „Czy grozi nam inwazja obcych- co to jest antropopresja?”

Dziękujemy! Do zobaczenia!

2022-10-19

BIOLOGIA W KLASIE 7

Na lekcjach biologii w klasie 7 uczniowie poznają  anatomię i fizjologię człowieka. Ostatnio omawiali budowę szkieletu. Dowiedzieli się jakie kości budują szkielet osiowy oraz szkielet kończyn. Poznali również kości tworzące obręcze: miedniczną i barkową. Analizowali budowę kości oraz ich skład chemiczny . W ramach powtórzenia tych wiadomości, siódmoklasiści wykonali plakaty przedstawiające budowę szkieletu.

2022-10-16

Dzień Edukacji Narodowej

        14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela. Jak co roku było to nasze wspólne święto, kiedy w sposób szczególny wyraziliśmy wdzięczność wszystkim gościom i  pracownikom szkoły.
        Swoją obecnością zaszczycili nas: St. Wizytator Kuratorium Oświaty Beata Sobańska – Zając, Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska – Zdzisław Chojnacki, Komendant PPSP  bryg. Piotr Krzemiński, Prezes ZZO ,,Czysta Błękitna Kraina” Czarnówko Anna Rudnicka,  Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy  Nowa  Wieś Lęborska Kamilla Knap -  Wrześniewska,  Radni Nowej Wsi Lęborskiej, emerytowani dyrektorzy - Otton Meyer, Edward Nagórski, a także przewodniczący Rady Rodziców Arkadiusz Politański. 
         Był to  właściwy moment, by tańcem, piosenką i zabawnym teleturniejem  przekazać wszystkim jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować za cierpliwość, wyrozumiałość, serdeczność i wsparcie okazywane nam na co dzień.
         Po części artystycznej przyszedł czas na uroczyste otwarcie EKOcentrum, którego pełna nazwa brzmi „Nowowiejskie EKOcentrum na górce pod chmurką – czyli dla dużego i małego coś z przyrodą związanego”. Pracownię pozyskaliśmy z programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”, wygrywając ogólnopolski konkurs na projekt. Pisaliśmy go z nadzieją, że zajęcia w pracowni podniosą stan świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, a także przygotują dzieci do praktycznego wdrażania zasad ekorozwoju.
          Cieszymy się, że zaproszeni goście mogli dokonać przecięcia wstęgi i otwarcia  Nowowiejskiego  EKOcentrum  w tak ważnym i uroczystym dniu!

2022-10-12

Tydzień Świadomości Dysleksji

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji pod hasłem „Przełamujemy bariery", uczniowie naszej szkoły byli zaangażowani w przeróżne formy kreatywnych aktywności edukacyjnych, które miały na celu  uświadamiać  i oswajać z tematem dysleksji.
Uczniowie klas I wzięli udział w czytaniu bajki o Bratku i tworzeniu jego portretu. Klasy II i III słuchały baśni Andersena, tworzyły prace plastyczne z podobnymi literami i ortograficznymi obrazami.
Uczniowie  klas IV-VIII mieli okazje obejrzeć krótki filmik za pomocą, którego przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków.  Rozwiązywali również zadania ortograficzne m.in. w programie multimedialnym ,,Władcy Słów”. Na zajęciach rewalidacyjnych  i korekcyjno – kompensacyjnych uczniowie zmagali się z trudnościami ortograficznymi grając w gry językowe.
Informacje o specyficznych trudnościach w uczeniu się – dysleksji, pojawiły się również na szkolnej gazetce. Dodatkowe materiały edukacyjne dotarły również do rodziców klas I-III.
Finałem „Tygodnia Świadomości Dysleksji” były aktywne przerwy dla wszystkich uczniów.

2022-10-12

Zajęcia w Słowińskim Parku Narodowym

Uczniowie klasy 6b brali udział w zajęciach organizowanych przez Słowiński Park Narodowy „Nawigacja w Przyszłość czyli lekcje z klimatem w SPN”. Zajęcia odbyły się Muzeum SPN w Czołpinie. Dzieci oprowadzała pani edukator, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła rolę SPN. Następnie był czas na zwiedzanie indywidualne. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda świat oczami mewy czy poznać latarnie morskie. Kolejnym punktem były zajęcia edukacyjne podczas których dzieci poznawały rośliny i zwierzęta Słowińskiego Parku Narodowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pudełka z gadżetami dotyczącymi fauny i flory oraz ochrony środowiska. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki.

2022-10-10

Biologia w klasie 5

Przez kilka ostatnich lekcji piątoklasiści uczyli się jak poznawać biologię. Korzystając z pięknej pogody, młodzi badacze obserwowali przyrodę na zajęciach terenowych. Mogli wykorzystać do tego lupy oraz lornetki. Jednak najbardziej interesujące było odkrywanie tego, co jest niewidoczne „gołym okiem”. Samodzielne wykonywanie preparatów mikroskopowych oraz obserwowanie budowy komórkowej organizmów, to jest to, co młodzi odkrywcy lubią najbardziej. Dzięki takim zajęciom, uczniowie mogli zobaczyć w jak różny sposób można uczyć się biologii oraz przeanalizować swoją postawę w stosunku do cech dobrego badacza przyrody.

2022-10-09

Mistrz tabliczki mnożenia klas 3

W minionym tygodniu odbył się szkolny konkurs matematyczny “Liga Tabliczki Mnożenia 2022”, w którym udział wzięli uczniowie klas III. Konkurs miał na celu przede wszystkim inspirowanie uczniów do doskonalenia umiejętności matematycznych, możliwość sprawdzenia się podczas rywalizacji z rówieśnikami, a także kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem.  
Przez trzy dni trzecioklasiści rywalizowali ze sobą, rozwiązując dwadzieścia przykładów z mnożenia i dzielenia. Ostateczny wynik został ogłoszony 7 października, czyli w dniu Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest nam miło ogłosić, że mistrzem został Mikołaj Dziembowski, a wicemistrzem Zosia Leszkowska. Gratulujemy!!! 

2022-10-07

NAUCZYCIELE ŚWIETLICY ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM! VII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesień w oczach dziecka”

• Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3.  
• Zadaniem uczestników jest wykonanie prac plastycznych pod hasłem: „Jesień w oczach dziecka”.  
• Głównym założeniem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów na piękno i szeroką gamę barw jesiennego krajobrazu.  
Warunki uczestnictwa: 
• Prace należy wykonać indywidualnie i samodzielnie (na kartce z bloku technicznego) w formacie A4, techniką dowolną - płaską (bez użycia materiałów sypkich). Prace należy odpowiednio zabezpieczyć.  
• Do każdej pracy należy dołączyć zgodę opiekunów oraz metryczkę (do pobrania u nauczycieli świetlicy). 
• Prace należy dostarczyć do świetlicy do 21 października 2022r. 
Zapraszamy! 

2022-10-07

Wzmocnij swoje otoczenie - Nowowiejskie Ekocentrum

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Nowej Wsi Lęborskiej jest jednym z laureatów IV edycji programu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie”! 
Z radością informujemy, że „Nowowiejskie EKOcentrum na górce pod chmurką - czyli dla dużego i małego coś z przyrodą związanego” już jest! Już działa!
Inwestycja, zrealizowana dzięki środkom od PSE pozyskanym w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, jest już dostępna dla uczniów Szkoły Podstawowej im Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej. Zajęcia w pracowni podniosą stan świadomości ekologicznej społeczności lokalnej; ukształtują racjonalną i zaangażowaną postawę mieszkańców wobec ochrony środowiska, przygotują dzieci do praktycznego wdrażania zasad ekorozwoju oraz będą popularyzować wiedzę przyrodniczą. Oficjalne otwarcie Ekocentrum odbędzie się 13.10.2022r. 
Więcej informacji o programie tutaj: www.wzmocnijotoczenie.pl.
#wzmocnijswojeotoczenie #pse #rekreacja #ekologia

2022-10-05

Dzień z Classdojo w klasach 1-3

W poniedziałek 3 października w Naszej Szkole w klasach 1-3 odbył się Dzień z Claasdojo. Jest to Międzynarodowa platforma, która swój największy rozwój osiągnęła w Stanach Zjednoczonych i od kilku lat działa w Naszej Szkole! Platforma ma służyć jako odzwierciedlenie klasy w rzeczywistości wirtualnej. Każdy z uczniów w klasach młodszych posiada swojego awatara i w ciągu całego roku zdobywa dla niego punkty za wszelką działalność szkolną. Rodzice dzięki platformie mogą widzieć osiągnięcia szkolne swojego dziecka. Jest to również dobry komunikator między wychowawcami, a rodzicami oraz miejsce do dzielenia się działalnością klasy w szkole. Uczniowie klas młodszych tego dnia wykonywali podobizny swoich awatarów i mogli zrobić sobie zdjęcie na ”ściance" z głównymi awatarami Mojo i Kate. Relacją z tego dnia podzieliliśmy się z przedstawicielami platformy w Stanach Zjednoczonych. Liczymy na udaną współpracę!

2022-10-05

SPOTKANIE Z MARCINEM Z LASU, CZYLI POLSKIM AMBASADOREM PRZYRODY