Aktualności

2023-12-02

Zajęcia biblioteczne

28 listopada br. uczniowie pierwszych klas wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, których celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania oraz  wdrażanie do poszanowania książek.
Uczniowie podzieleni na grupy przy pomocy starszych koleżanek dzielnie rozwiązywali różnego rodzaju zadania, np. układali puzzle z wierszykiem. Podczas tych zmagań mali czytelnicy zapoznawali się z prośbami książki i odgadywali hasło: „Szanuj książki”.
Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali Wyprawkę Czytelniczą.

2023-11-29

"Let it snow" - szkolne eliminacje konkursu wojewódzkiego recytacji w języku angielskim

We wtorek 28.11 odbyły się eliminacje szkolne konkursu wojewódzkiego recytacji w języku angielskim "Let it snow".
Wszyscy biorący udział pięknie recytowali, a na finały w Potęgowie pojedzie sześcioro uczniów: Janek Woźniak, Blanka Tesmer oraz Pola Okrój z klas młodszych oraz Anastazja Domarus, Agata Ramczyk i Marcelina Prokop z klas 4-8. 
Gratulujemy i trzymamy kciuki za dobre występy na finałach.

2023-11-28

Thanksgiving Day

Uczniowie naszej szkoły na zajęciach języka angielskiego oraz kółka przedmiotowego English Corner  poznawali historię Święta Dziękczynienia, które obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych zawsze w czwarty czwartek listopada jako pamiątkę po pojednaniu Indian i angielskich osadników. Jest świętem narodowym ustanowionym przez prezydenta Abrahama Lincolna w 1863 roku.  Według tradycji, tego dnia Amerykanie dziękują za miniony rok, jesienne plony, jak również pozostałe błogosławieństwa, którymi zostali obdarzeni. Ten dzień kojarzy się wszystkim ze spotkaniami najbliższych członków rodziny, pysznym jedzeniem - jest pełen radości, tradycji i symboli.
Na zajęciach uczniowie przez zabawę: rozwiązywanie krzyżówek, wykonanie tematycznych plakatów, słuchaniem historii, rysowaniem indyków, poznawaniem nowych słówek oraz nauką tańca Turkey Dance zaznajomili się z historią i tradycją innego państwa i poszerzyli swoją wiedzę o otaczającym ich świecie.

2023-11-28

LINGWISTYCZNA JESIEŃ Z POEZJĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM

Dnia 22 listopada 2023 roku uczennice: Lilia Reszka 5b i Agata Ramczyk  7b reprezentowały naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty, prezentując wiersze w języku angielskim. 
Agata zajęła III miejsce, zdobywając tytuł laureata.
Gratulujemy.

2023-11-26

Turkey Dance - "Taniec Indyka"

Turkey Dance - "Taniec Indyka" w wykonaniu chętnych uczniów klas pierwszych z okazji Święta Dziękczynienia, które obchodzone jest co roku w czwarty czwartek listopada w USA.

2023-11-22

VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

21 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej. 
Jego głównym celem było kształtowanie  świadomości i postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży. Prezentowane utwory odzwierciedlały dramatyczne wydarzenia i drogę    do wolności - okupioną ogromnym cierpieniem naszego narodu. 
Jury oceniało m.in. opanowanie tekstu, dykcję oraz poprawność i ekspresję wypowiedzi.
Podczas konkursu mogliśmy obejrzeć teatr  światła i cienia. W losy osób przeżywających trudy wojny i okupacji wcielili się nasi uczniowie z klasy VI i VIII. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałe prezentacje. Dziękujemy również nauczycielom, którzy niewątpliwie wsparli fachową pomocą swoich podopiecznych. Składamy ogromne wyrazy uznania szanownej komisji, że zechciała poświęcić swój czas, by wyłonić laureatów konkursu. 

2023-11-20

Spotkanie z panią dietetyk w klasach 1-3

W miniony piątek, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w bardzo wartościowym spotkaniu z panią dietetyk Agnieszką G. - mamą naszej uczennicy. Temat dotyczył tego co jest dobre dla mojego zdrowia, głowy i ciała. Co należy wkładać do śniadaniówki, żeby była wartościowa. Dzieci mogły zobaczyć ile cukru jest w napojach oraz produktach, które często spożywają. Makiety przygotowali najmłodsi uczniowie naszej szkoły- odmierzając łyżeczki cukru mogli zobaczyć ile jego jest w danym produkcie. Na koniec pani Agnieszka pokazała jak wyglądają nasze narządy- serce, jelita, mózg, wątroba. Dowiedzieliśmy się również jak kanapka trafia do żołądka. To była naprawdę interesująca lekcja. Dziękujemy.

2023-11-16

Mecz w ramach konkursu plastycznego w ERGO ARENIE

Uczniowie uczący się języka kaszubskiego, w ramach finału konkursu plastycznego ,,Aktywne Kaszuby'' wzięli udział w meczu koszykówki rozegranym 11.11. w Ergo Arenie w Gdańsku pomiędzy Treflem Sopot a Legią Warszawa. Drużyna z Pomorza, której kibicowaliśmy wygrała, zdobywając tym samym dwa ważne punkty ligowe. Po prezentacji zawodników odśpiewano hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego'' oraz hymn Kaszub. W trakcie meczu dookoła boiska przygotowano wiele dodatkowych atrakcji. 

2023-11-12

Święto Niepodległości - teatr światła i cienia

     W piątek (10.11.2023r.) odbyła się naszej szkole uroczystość poświęcona  105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie mogli uczestniczyć w ,,teatralnej  lekcji historii” przygotowanej przez ich rówieśników i nauczycieli.
     Na program słowno - muzyczny składały się  losy naszej Ojczyzny opowiedziane grą aktorską ósmo- i szóstoklasistów za pomocą światła i cienia. Fenomenalnie wcielili się również w swe role piątoklasiści, którzy grając współczesnych nastolatków - zastanawiali się, na czym właściwie polega ta nasza Niepodległość, jakie były losy naszego kraju 100, 200 lat temu…W ciągu 40 minut znaleźli odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania…
     Teatr światła i cienia ukazał czas niewoli, walkę,  tęsknotę i cierpienie. Przepięknie i po mistrzowsku  zaśpiewane piosenki ,,Uwięziony ptak” oraz ,,Powrócisz tu” - przekazały treści związane z okupacją, zniewoleniem, ale i … nadzieją, która w Polakach nigdy nie umarła. Przekaz odbywał się na tle przepięknej dekoracji z wymownym hasłem ,,Nasza Niepodległa” i zakończył słowami: „Dziś jednak powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w wolnym kraju, i dbać o to, żeby Polska była silna, niezależna i dobrze się rozwijała. Powinniśmy też być dumni z tego, że jesteśmy Polakami”. 
     Ta niecodzienna  opowieść wzruszyła i skłoniła do refleksji wielu odbiorców.

2023-11-11

Pola Nadziei

Nasza szkoła bierze udział w Akcji Pola Nadziei. Wolontariusze klas 7 i 8 wraz z uczniami klasy 3c sumiennie zaangażowali się w organizację tej akcji. Przygotowano plakat z hasłem „Pola nadziei”, oraz żółte balony. Uczniowie klas starszych oraz młodszej klasy 3 zintegrowali się i wspólnie zasadzili cebulki żonkili na terenie szkoły. Wiosną, kiedy zakwitną, są rozdawane w kwestach , a pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczone są na budowę Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego. Akcja Pola Nadziei ma na celu szerzenie idei hospicyjnej, edukację i uwrażliwianie społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży, na los ludzi chorych i cierpiących. #SadzimyŻonkile #PolaNadziei #BudujemyHospicjum Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne

2023-11-10

#SzkołaDoHymnu

W tym roku ponownie uczestniczyliśmy w akcji „Szkoła do hymnu”. Uczniowie wszystkich klas wspólnie uroczyście wykonali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. #SzkołaDoHymnu

2023-11-09

Rocznica urodzin Marii Skłodowskiej - Curie

7 listopada obchodziliśmy rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej - Curie. Polska uczona urodziła się w 1867 roku w Warszawie. Zajmowała się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną.  
W 1903 roku jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała Nagrodę Nobla (z fizyki) a w 1911 roku z chemii. Jest jedyny naukowcem, który otrzymał Nagrody Nobla z różnych dziedzin. 
Klasa 7b tworzyła karty postaci dotyczące Marii Skłodowskiej - Curie oraz wygenerowała przy pomocy sztucznej inteligencji obraz uczonej w pracy. 

2023-11-09

ELIMINACJE SZKOLNE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Lingwistyczna jesień z poezją

Dnia 7 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w Języku Angielskim w dwóch kategoriach wiekowych klas III - V  i  VI - VIII. Uczestniczyło w nim siedmioro uczniów.
Lilia Reszka 5a i Agata Ramczyk 7b będą reprezentowały naszą szkołę w Gdańsku.
Gratulujemy.

2023-11-05

REGULAMIN RODZINNEGO KONKURSU KULINARNO-FOTOGRAFICZNEGO „ZDROWIE NA TALERZU”

Drogie Dzieci, Drodzy Rodzice!

Jako Szkoła Promująca Zdrowie serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie kulinarno-fotograficznym „Zdrowie na talerzu”.
Wystarczy wspólnie przygotować zdrowy, pełnowartościowy obiad.
Swoje popisowe kulinarne dzieła fotografujcie i wysyłacie na podany w regulaminie adres e-mail do dnia 27.11.2023 roku.
Ogłoszenie wyników nastąpi 6.12.2023 roku.
Wszystkie szczegóły znajdziecie w regulaminie konkursu (zamieszczony poniżej).
ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU
DAJCIE Z SIEBIE WSZYSTKO I GOTUJCIE Z PASJĄ!

2023-11-05

XXIII DZIEŃ PAPIESKI „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II CYWILIZACJA ŻYCIA”

We wtorek 31 października uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym XXIII Dzień Papieski pod hasłem „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II CYWILIZACJA ŻYCIA„ który przypada każdego roku w rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – 16 października. W tym roku skupiliśmy  się na pielgrzymkach Jana Pawła II po wszystkich kontynentach, celem podkreślenia powszechności głoszenia Dobrej Nowiny o Życiu. Nie zabrakło również piosenek i wierszy opowiadających o życiu Świętego Jana Pawła II. Niech dorobek i pamięć o tym wielkim Polaku z rodu Słowian zachowa się w pamięci kolejnych młodych pokoleń Polaków. Święty Janie Pawle II – módl się za nami!
2023-11-03

Warsztaty przyrodnicze

W piątek 3 listopada uczniowie klas pierwszych oraz 2a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych poprowadzonych przez pana Łukasza Fuglewicza ze Słowińskiego Parku Narodowego. Tematyką zajęć były  dżdżownice. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały i wzbudziły wiele emocji. Dziękujemy za umożliwienie dzieciom odkrywania przyrody w tak ciekawy sposób. Zajęcia dla kolejnych klas już niebawem.